Komunalna infrastruktura

JKP BELOSAVAC ŽAGUBICA


1.1. Opis Firme

Javno komunalno preduzeće „Belosavac“, Žagubica je osnovano 16.07.1974. godine od strane skupštine opštine Žagubica, sa ciljem da na teritoriji opštine oformi preduzeće koje bi se bavilo sakupljanjem i distribucijom vode do krajnih potrošača, tj. građana teritorije opštine Žagubica.

Ime same firme je nastalo po vrelu „Belosavac“, to je grupa izvora u kojima se voda javlja u vidu manjih jezeraca ili oka sa kojih se putem pumpnih stanica, bazena i vodovodne mreže voda distribuira krajnjim potrošačima. Na samom vrelu postoji i ribnjak rečne pastrmke, koji posluje u sklopu preduzeća.

Upravljanje u Javnom komunalnom preduzeću Belosavac Žagubica organizovano je kao jednodomno, organe upravljanja čine Nadzorni odbor i direktor, a posluje kao jedinstvena celina. Osnovni oblik organizovanja rada je radno mesto.

Sedište JKP Belosavac

Sedište JKP "Belosavac"

Nadzorni odbor obavlja sledeće poslove: utvrđuje poslovnu strategiju i poslovne ciljeve preduzeća i stara se o njihovoj realizaciji, usvaja izveštaj o stepenu realizacije programa poslovanja, donosi godišnji program poslovanja, uz saglasnost osnivača, nadzire rad direktora, vrši unutrašnji nadzor nad poslovanjem preduzeća, uspostavlja, odobrava i prati računovodstvo, unutrašnju kontrolu, finansijske izveštaje i politiku upravljanja rizicima, utvrđuje finansijske izveštaje preduzeća i dostavlja ih osnivaču radi davanja saglasnosti, donosi statut uz saglasnost osnivača, odlučuje o statusnim promenama i osnivanju drugih pravnih subjekata, uz saglasnost osnivača, donosi odluku o raspodeli dobiti, odnosno načinu pokrića gubitka uz saglasnost osnivača, daje saglasnost direktoru za preduzimanje poslova ili radnji u skladu sa zakonom, statutom i odlukom osnivača, zaključuje ugovore o radu na određeno vreme sa direktorom preduzeća, vrši druge poslove u skladu sa ovim zakonom, statutom i propisima kojima se utvrđuje pravni položaj privrednih društava.

Nadzorni odbor ne može preneti pravo odlučivanja o pitanjima iz svoje nadležnosti na direktora ili drugo lice u preduzeću.

Direktor predstavlja i zastupa Javno preduzeće, organizuje i rukovodi procesom rada, vodi poslovanje preduzeća, odgovara za zakonitost rada preduzeća, predlaže godišnji program poslovanja i preduzima mere za njegovo sprovođenje, predlaže finansijske izveštaje, izvršava odluke nadzornog odbora, vrši druge poslove utvrđene zakonom i statutom preduzeća.

Naselja koja održava JKP „Belosavac“ i isporučuje vodu krajnjim potrošačima su:

  • Žagubica (opštinsko mesto) sa 1.164 korisnika;
  • Laznica sa 804 korisnika;
  • Selište sa 154 korisnika;
  • Suvi Do sa 466 korisnika;
  • Ribare sa 176 korisnika;
  • Izvarica sa 121 korisnika;
  • Sige sa 243 korisnika;
  • Milanovac sa 143 korisnika;
  • Krupaja sa 145 korisnika;
  • Bliznak sa 84 korisnika;
  • Ravnište sa 28 korisnika.


Ukupno: 3.510 korisnika usluga Javnog konumalnog preduzeća „Belosava“ Žagubica.

U planu je da se celokupna teritorija opštine Žagubica pokrije sa vodovodnom mrežom, projektna dokumentacija je u pripremi i očekuje se vrlo brza realizacija investicije u kojoj će još četiri sela dobiti vodovodni sistem koji će održavati i snabdevati vodom preduzeće „Belosavac“.


1.1.1. Misija, Vizija i Ciljevi JKP Belosavac Žagubica

Izvoriсte Belosavac

Izvorište Belosavac

Javno preduzeće osnovano je na neodređeno vreme i dužno je da obezbedi trajno, neprekidno i kvalitetno obavljanje delatnosti od opšteg interesa i urednog zadovoljavanja potreba krajnjih korisnika usluga.

Pored pretežne delatnosti za koju je osnovano, Javno preduzeće obavljaće i poslove Slatkovodne akvakulture, Proizvodnja metalnih konstrukcija i delova konstrukcija, Proizvodnja metalnih vrata i prozora, Otklanjanje otpadnih voda, Razrada građevinskih projekata, Izgradnja stambenih i nestambenih objekata, Izgradnja puteva i autoputeva, Izgradnja mostova i tunela, Izgradnja cevovoda, Izgradnja električnih i telekomunikacionih sistema, Izgradnja hidrotehničkih objekata, Izgradnja ostalih nepomenutih građevina, Malterisanje, Ugradnja stolarije, Postavljanje podnih i zidnih obloga, Bojenje i zastakljivanje, Ostali završni radovi, Rušenje objekata, Postavljanje električnih instalacija, Postavljanje vodovodnih, kanalizacionih, grejnih i klimatizovanih sistema, Ostali instalacioni radovi u građevinarstvu, Ostali nepomenuti specifični građevinski radovi, Arhitektonska delatnost, Ostale stručne, Naučne i tehničke delatnosti, Usluge održavanja objekata, Usluge redovnog čišćenja zgrada, Usluge ostalog čišćenja zgrada i opreme, Usluge ostalog čišćenja, Usluge uređenja i održavanje okoline i Pogrebne i srodne delatnosti.


Misija

Kako je osnovna delatnost Javno komunalnog preduzeća Belosavac zadovoljenje baznih životnih potreba čijim se izostankom narušava osnovno funkcionisanje svakog pojedinca to nužno proizilazi da je misija Javno komunalnog preduzeća Belosavac jasna orijentacija ka krajnjem korisniku u smislu zadovoljenja kvalitetom, kvantitetom i zdravstvenom ispravnošću uz stalnu implementaciju inovativnih ideja i uvažavanje ekoloških principa u eksploataciji i distribuciji prirodnog resursa - vode za piće.


Vizija

Javno komunalno preduzeće Belosavac ima viziju uspešnog preduzeća u oblasti vodosnabdevanja, čiji je cilj da optimalnim i adekvatnim korišćenjem raspoloživih resursa održi primat u visokokvalitetnom i pouzdanom snabdevanju vodom za piće krajnje korisnike usluga.


Ciljevi

Kako ciljevi preduzeća određuju težnje preduzeća u postupcima zadovoljenja misije preduzeća, željena buduća stanja i rezultate koje je potrebno ostvariti planiranim i organizovanim aktivnostima preduzeća, ciljevi Javno komunalnog preduzeća Belosavac su sledeći:

  • Podizanje nivoa svesti svih nivoa društva o značenju našeg proizvoda, neophodnosti da se tome dugoročno pristupi kako bi se raspoloživi izvor očuvao (konzervirao) na postojećem stanju, jer je tendencija stalnog urušavanja kvaliteta vode za piće prouzrokovana nebrigom društva i zagađenjem dovela do samih granica obimaproizvodnje i ispravnosti proizvoda;
  • Povećanje stepena zadovoljstva naših korisnika radi postizanja međusobnih partnerskih odnosa – kroz stalnu komunikaciju sa korisnikom;
  • Proizvodnja i distribucija vode sa što manje gubitaka - blagovremena detekcija gubitaka;
  • Briga o zaštiti životne sredine;
  • Pravedna naplata utrošene vode i povećanje stepena naplate;
  • Širenje vodovodne mreže u skladu sa potrebama;
  • Poboljšanje profesionalnih kapaciteta zaposlenih;
  • Promene u organizacionoj strukturi i kadrovske promene radi povećanja efikasnosti;
  • Ukidanje svih nepotrebnih nabavki roba i usluga i smanjenje troškova poslovanja.

 

1.2. Kadrovska i organizaciona struktura


Organizacionu strukturu Javnog komunalnog preduzeća „ Belosavac“ čine tri sektora:

1) Sektor za projektovanje, razvoj i investicije

2) Sektor operative

3) Sektor za finansijske, pravne, kadrovske i opšte poslove.



U sklopu ovih sektora posluju pet službe i to u okviru:

1) Sektora za projektovanje, razvoj i investicije posluje:

1.1.) Služba za projektovanje razvoj i investicije koja upošljava trenutno jednog iženjera tehničkih nauka.



2) Sektora operative posluju tri službe:

2.1.) Služba za tehničku podršku koja broji jednog rukovodioca službe, jednog poslovođu službe i sedam radnika.

2.2.) Služba za proizvodnju koja upošljava jednog rukovodioca službe, jednog poslovođu i četiri radnika.

2.3.) Tehničko građevinska služba, upošljava jednog rukovodioca službe, tri poslovođe i dvadesetčetiri radnika.

 

3) Sektora za finansijske, pravne, kadrovske i opšte poslove:

3.1.) Služba za finansijske, kadrovske i opšte poslove koja upošljava jednog rukovodioca službe i pet radnika.

Ukupno sistematizovano 60 radnih mesta od toga popunjeno 40 radnih mesta.

Rad je organizovan u dve smene prva od 07:00 h do 15:00 h i druga od 15:00 h do 23:00 h (dežurna služba i portiri ).

INFRASTRUKTURA VODOVODNE I KANALIZACIONE MREŽE U OPŠTINI ŽAGUBICA

Opština Žagubica prostire se na teritoriji od oko 760 km2, obuhvata 18 naselja, sa oko 12000 stanovnika, što pokazuje da je teritorija izuzetno razuđena.


VODOVODNE MREŽE

Komunalna delatnost snabdevanje vodom za piće obavlja se vodovodnom mrežom do mernog instrumenta potrošača obuhvatajući i merni instrument, obavlja se u 16 naselja.

Naselje Milatovac nema organizovano vodosnabdevanje, već se vrši samostalno, kroz izdvojene vodovodne sisteme za pojedinačna domaćinstva ili grupe domaćinstava, iz sopstvenih kopanih bunara, sa postojećih manjih izvora i kaptaža ili izradom bušenih bunara, a naselje Lipe je praktično ugašeno – nema meštana sa stalnim boravkom.

U preostalih 16 naselja vodosnabdevanje je rešeno kroz dva vodovodna sistema "Belosavac" i "Krupajsko vrelo" i kroz sistem samostalnih vodovodnih sistema, odnosno seskih vodovoda.

Vodovodni sistem "Belosavac" služi za vodosnabdevanje naselja Žagubica i Suvi Do i njime gazduje i upravlja JKP "Belosavac".Vodom se snabdeva sa istoimenog izvorišta, odakle se voda prepumpava direktno u vodovodnu mrežu navedena dva naselja i rezervoar u Žagubici (Bataljonsko brdo) zapremine V=160m3. Urađen je elaborat o rezervama vode i pribavljeno eksploataciono pravo za zahvatanje vode sa izvorišta.Postoji vodna i upotrebna dozvola.Dužina vodovodne mreže je oko 44 km (azbest i polietilen).

Vodovodni sistem "Krupajsko vrelo" obuhvata naselja Sige, Milanovac, Krupaja i Bliznak. Nastao je objedinjavanjem 4 pojedinačna seoska vodovoda, rekonstrukcijom i dogradnjom, odnosno uvođenjem novog izvorišta - bunara na Krupajskom vrelu, odakle se voda potiskuje u zajednički rezervoar "Beljanica" zapremine V=75m3,dužina cevovoda je 444m,F 125 (polietilen) , a zatim gravitaciono doprema do naselja Milanovac i Sige, na jednu stranu,dužina cevovoda je 3630m,F 90 (polietilen) odnosno do naselja Krupaja na drugu stranu,dužina cevovoda je 2038m,F 140 (polietilen). Iz novog rezervoara "Krupaja" zapremine V=2x25=50 m3 voda se jednim delom distribuira do potrošača u naselju Krupaja, a drugim delom potiskuje sistemom pumpi do naselja Bliznak - odnosno do rezervoara "Hilendar" zapremine V=25m3 .U celom sistemu dograđen je neophodni rezervoar „Kravlja glava“ zapremine V=10m3 i magistralni cevovodi,od rezervoara „Krupaja“ do rezervoara „Kravlja glava“ u dužini od 1794m,F75 i F50 (polietilen),od rezervoara „Kravlja glava“ do rezervoara "Hilendar" u dužini od 1020m,F75 (polietilen) i od rezervoara "Hilendar" do postojećih rezervoara „Selište“ i „Belareka“ u dužini od 1934m,F75,F63 i F50 (polietilen) dok su postojeća razvodna mreža, postojeća izvorišta i rezervoari zadržani i uklopljeni u sistem.

Postojeći rezervoari imaju sledeće zapremine: Sige V=60m3, Milanovac V=60m3,Krupaja V=70m3 i postojeći rezervoari u naselju Bliznak: „Selište“ V=25m3 i „Belareka“ V=70m3.

Postojeća razvodna mreža ima sledeće dužine:Sige oko 4700m (polietilen i azbest),Milanovac oko 3900m (polietilen),Krupaja oko 3700m (polietilen) i Bliznak oko 6200m (polietilen).

Održavanje ovog sistema povereno je JKP "Belosavac".

Sistem za vodosnabdevanje naselja Krepoljin, nastao je dogradnjom i rekonstrukcijom postojećeg seoskog vodovoda. Rekonstruisan je vodozahvat i gravitacioni distributivni cevovod do postojećeg rezervoara "Studenac" zapremine V=80m3 i „Vranj“ zapremine V=80m3 , izgrađen je novi rezervoar "Venac" zapremine V=2x100=200m3 na drugom kraju naselja i rekonstruisan glavni distributivni cevovod od rezervoara “Studenac” do rezervoara “Venac” – zamenjene su azbestne cevi i poboljšano upravljanje vodovodom.

Postojeća razvodna mreža ima dužinu oko 17500m (polietilen).

Za zaseok Ravnište u okviru naselja Krepoljin izgrađen je zasebni vodovodni sistem koji se sastoji od bunara - crpne stanice, rezervoara „Izmida“ zapremine V=60m3, potisnog cevovoda i distributivne razvodne mreže u dužini od 3510m, F40,F50,F63 i F75 (polietilen).

Vodovodni sistem Laznica nastao je dogradnjom postojećeg seokog vodovoda u ovom naselju, uvođenjem novih izvorišta i podelom na dve visinske zone.Voda sa bunara "Kamenica" potiskuje se do rezervoara - crpne stanice "Valja Mika". U isti rezervoar doprema se i voda sa istoimenog izvorišta u neposrednoj blizini, i dalje se prema potrebi voda potiskuje u rezervoar "Laznica" zapremine V=200m3, koji služi za snabdevanje više zone, odnosno do prekidne komore iz koje se voda doprema u nižu zonu. Voda iz starih postojećih kaptaža i rezervoara „Valja Mare“ zapremine V=80m3 doprema se do prekidne komore, odnosno takođe do donje zone naselja.

Postojeća razvodna mreža ima dužinu oko 36500m (polietilen).

Vodovod Selište nastao dogradnjom postojećeg seoskog vodovoda, uvođenjem novog izvorišta "Valja Mori",gde je izgrađena kaptaža i nešto niže i bliže naselju rezervoar zapremine V=40m3 sa crpnom stanicom, gde se voda potiskuje u postojeći rezervoar zapremine V=25m3 i dalje distribuira do potrošača.

Postojeća razvodna mreža ima dužinu oko 4750m (polietilen).

Seoski vodovodi naselja Ribare i Izvarica, od kojih svaki pojedinačno sadrži sopstvenu kaptažu, rezervoar i razvodnu mrežu (vodovod Ribare sadrži i prekidnu komoru - podeljen je na dve visinske zone).

Postojeća razvodna mreža u Ribaru ima dužinu oko 6500m (polietilen).

Postojeća razvodna mreža u Izvarici ima dužinu oko 3800m (polietilen).

Postojeći rezervoar u Ribaru je zapremine V=70m3.

Postojeći rezervoar u Izvarici je zapremine V=60m3.

Zbog nedovoljne količine vode na postojećim izvorištima, dograđeni su uvođenjem novog zajedničkog izvorišta "Čudanovac" odakle se voda novoizgrađenim potisnim cevovodima potiskuje do rezervoara Ribare i rezervoara Izvarica.

Dužina dograđenog sistema za ova dva naselja iznosi 2154m, F40,F63,F75 i F90 (polietilen).

Vodovod naselja Vukovac je samostalni seoski vodovod, ima sopstveno izvorište - kaptažu (ili više izvorišta), rezervoar i razvodnu mrežu.

Dužina vodovodne mreže je oko 7500m (polietilen) i rezervoar zapremine V=60m3.

Vodovodom gazduje MZ tog naselja.Ovaj vodovod izgrađen je 80-tih godina prošlog veka.Ne postoje odgovarajuće dozvole za upotrebu ovih objekata.

Vodovod naselja Osanica je samostalni seoski vodovod, ima sopstveno izvorište - kaptažu i razvodnu mrežu.

Dužina vodovodne mreže je oko 10000m (polietilen) i nema rezervoar već samo kaptažu u klisuri Osaničke reke.

Vodovodom gazduje MZ tog naselja.Ovaj vodovod izgrađen je 80-tih godina prošlog veka.Ne postoje odgovarajuće dozvole za upotrebu ovih objekata.

Vodovod naselja Jošanica je samostalni seoski vodovod, ima sopstveno izvorište - kaptažu (ili više izvorišta), rezervoar i razvodnu mrežu.

Dužina vodovodne mreže je oko 7600m (polietilen) i rezervoar zapremine V=60m3.

Vodovodom gazduje MZ tog naselja.Ovaj vodovod izgrađen je 80-tih godina prošlog veka.Ne postoje odgovarajuće dozvole za upotrebu ovih objekata.

Urađen je Generalni projekat vodosnabdevanja naselja opštine Žagubica (od strane VP "Velika Morava" Beograd, 2006. godine kao i dopuna ovog projekta od strane RGF Beograd- departman za hidrogeologiju, koji daju smernice o tome kako rešiti probleme u vodosnabdevanju, mogućnosti i kapacitete izvorišta, način grupisanja i objedinjavanja u vodovodne sisteme i sl).

Sa ciljem da se prevaziđu problemi u vodosnabdevanju više naselja tzv. Gornje reke, odnosno naselja Žagubica, Suvi Do, Izvarica, Ribare, Osanica, Jošanica, Vukovac, Milatovac, Selište i Laznica, započete su aktivnosti na izradi projekta rekonstrukcije i dogradnje vodovodnog sistema "Belosavac", kojim se planira proširenje sistema koji trenutno obuhvata naselja Žagubica i Suvi Do i na sva ostala pobrojana naselja, odnosno objedinjavanje postojećeg vodovodnog sistema "Belosavac" sa vodovodnim sistemima naselja Ribare - Izvarica, Laznica, Selište, Vukovac, Jošanica i Osanica, kao i dogradnja vodovodnog sistema za naselje Milatovac, kao delovima-podsistemima budućeg, jedinstvenog, vodovodnog sistema "Belosavac".



Time će se omogućiti obezbeđivanje dodatnih, nedostajućih količina vode sa izvorišta "Belosavac" u Žagubici i postizanje veće sigurnosti u vodosnabdevanju, za sva pobrojana naselja, imajući u vidu izdašnost i kvalitet vode na pomenutom izvorištu, zadržavajući pri tome sva postojeća izvorišta koja imaju vodu odgovarajućeg kvaliteta za vodosnabdevanje.

Objedinjavanje više nezavisnih sistema podrazumeva dogradnju - izgradnju novih objekata, kao što su rezervoari, distributivne mreže i objekti, ali i rekonstrukciju postojećih objekata - rezervoara, crpnih stanica, distributivnih mreža (npr. zamena azbestnih cevovoda) i sl.


KANALIZACIONE MREŽE

Kanalizaciona mreža delimično postoji u tri naselja opštine Žagubica: Žagubica, Laznica i Krepoljin.

Preostala naselja opštine Žagubica, za sada, nemaju kanalizacionu mrežu.

Dužina kanalizacione mreže u naselju Žagubica iznosi oko:

6.138,00 m fekalna i 1.457,00 m kišna.

Dužina kanalizacione mreže u naselju Laznica iznosi oko:

4.375,00 m fekalna i 405,00 m kišna.

Dužina kanalizacione mreže u naselju Krepoljin iznosi oko:

934,00 m fekalna i 515,00 m kišna.

Sistem za prečišćavanje otpadnih voda je u fazi izgradnje na lokaciji Žabar u naselju Žagubica. JKP BELOSAVAC ŽAGUBICA