Комунална инфраструктура
JКП БЕЛОСАВАЦ ЖАГУБИЦА
1.1. Опис Фирме
Јавно комунално предузеће „Белосавац“, Жагубица је основано 16.07.1974. године од стране скупштине општине Жагубица, са циљем да на територији општине оформи предузеће које би се бавило сакупљањем и дистрибуцијом воде до крајних потрошача, тј. грађана територије општине Жагубица.
Име саме фирме је настало по врелу „Белосавац“, то је група извора у којима се вода јавља у виду мањих језераца или ока са којих се путем пумпних станица, базена и водоводне мреже вода дистрибуира крајњим потрошачима. На самом врелу постоји и рибњак речне пастрмке, који послује у склопу предузећа.
Управљање у Јавном комуналном предузећу Белосавац Жагубица организовано је као једнодомно, органе управљања чине Надзорни одбор и директор, а послује као јединствена целина. Основни облик организовања рада је радно место.
Надзорни одбор обавља следеће послове: утврђује пословну стратегију и пословне циљеве предузећа и стара се о њиховој реализацији, усваја извештај о степену реализације програма пословања, доноси годишњи програм пословања, уз сагласност оснивача, надзире рад директора, врши унутрашњи надзор над пословањем предузећа, успоставља, одобрава и прати рачуноводство, унутрашњу контролу, финансијске извештаје и политику управљања ризицима, утврђује финансијске извештаје предузећа и доставља их оснивачу ради давања сагласности, доноси статут уз сагласност оснивача, одлучује о статусним променама и оснивању других правних субјеката, уз сагласност оснивача, доноси одлуку о расподели добити, односно начину покрића губитка уз сагласност оснивача, даје сагласност директору за предузимање послова или радњи у складу са законом, статутом и одлуком оснивача, закључује уговоре о раду на одређено време са директором предузећа, врши друге послове у складу са овим законом, статутом и прописима којима се утврђује правни положај привредних друштава.
Надзорни одбор не може пренети право одлучивања о питањима из своје надлежности на директора или друго лице у предузећу.
Директор представља и заступа Јавно предузеће, организује и руководи процесом рада, води пословање предузећа, одговара за законитост рада предузећа, предлаже годишњи програм пословања и предузима мере за његово спровођење, предлаже финансијске извештаје, извршава одлуке надзорног одбора, врши друге послове утврђене законом и статутом предузећа.
Насеља која одржава ЈКП „Белосавац“ и испоручује воду крајњим потрошачима су:
- Жагубица (општинско место) са 1.164 корисника;
- Лазница са 804 корисника;
- Селиште са 154 корисника;
- Суви До са 466 корисника;
- Рибаре са 176 корисника;
- Изварица са 121 корисника;
- Сиге са 243 корисника;
- Милановац са 143 корисника;
- Крупаја са 145 корисника;
- Близнак са 84 корисника;
- Равниште са 28 корисника.
Укупно: 3.510 корисника услуга Јавног конумалног предузећа „Белосава“ Жагубица.
У плану је да се целокупна територија општине Жагубица покрије са водоводном мрежом, пројектна документација је у припреми и очекује се врло брза реализација инвестиције у којој ће још четири села добити водоводни систем који ће одржавати и снабдевати водом предузеће „Белосавац“.
1.1.1. Мисија, Визија и Циљеви ЈКП Белосавац Жагубица
Јавно предузеће основано је на неодређено време и дужно је да обезбеди трајно, непрекидно и квалитетно обављање делатности од општег интереса и уредног задовољавања потреба крајњих корисника услуга.
Поред претежне делатности за коју је основано, Јавно предузеће обављаће и послове Слатководне аквакултуре, Производња металних конструкција и делова конструкција, Производња металних врата и прозора, Отклањање отпадних вода, Разрада грађевинских пројеката, Изградња стамбених и нестамбених објеката, Изградња путева и аутопутева, Изградња мостова и тунела, Изградња цевовода, Изградња електричних и телекомуникационих система, Изградња хидротехничких објеката, Изградња осталих непоменутих грађевина, Малтерисање, Уградња столарије, Постављање подних и зидних облога, Бојење и застакљивање, Остали завршни радови, Рушење објеката, Постављање електричних инсталација, Постављање водоводних, канализационих, грејних и климатизованих система, Остали инсталациони радови у грађевинарству, Остали непоменути специфични грађевински радови, Архитектонска делатност, Остале стручне, Научне и техничке делатности, Услуге одржавања објеката, Услуге редовног чишћења зграда, Услуге осталог чишћења зграда и опреме, Услуге осталог чишћења, Услуге уређења и одржавање околине и Погребне и сродне делатности.
Мисија
Како је основна делатност Јавно комуналног предузећа Белосавац задовољење базних животних потреба чијим се изостанком нарушава основно функционисање сваког појединца то нужно произилази да је мисија Јавно комуналног предузећа Белосавац јасна оријентација ка крајњем кориснику у смислу задовољења квалитетом, квантитетом и здравственом исправношћу уз сталну имплементацију иновативних идеја и уважавање еколошких принципа у експлоатацији и дистрибуцији природног ресурса - воде за пиће.
Визија
Јавно комунално предузеће Белосавац има визију успешног предузећа у области водоснабдевања, чији је циљ да оптималним и адекватним коришћењем расположивих ресурса одржи примат у висококвалитетном и поузданом снабдевању водом за пиће крајње кориснике услуга.
Циљеви
Како циљеви предузећа одређују тежње предузећа у поступцима задовољења мисије предузећа, жељена будућа стања и резултате које је потребно остварити планираним и организованим активностима предузећа, циљеви Јавно комуналног предузећа Белосавац су следећи:
- Подизање нивоа свести свих нивоа друштва о значењу нашег производа, неопходности да се томе дугорочно приступи како би се расположиви извор очувао (конзервирао) на постојећем стању, јер је тенденција сталног урушавања квалитета воде за пиће проузрокована небригом друштва и загађењем довела до самих граница обимапроизводње и исправности производа;
- Повећање степена задовољства наших корисника ради постизања међусобних партнерских односа – кроз сталну комуникацију са корисником;
- Производња и дистрибуција воде са што мање губитака - благовремена детекција губитака;
- Брига о заштити животне средине;
- Праведна наплата утрошене воде и повећање степена наплате;
- Ширење водоводне мреже у складу са потребама;
- Побољшање професионалних капацитета запослених;
- Промене у организационој структури и кадровске промене ради повећања ефикасности;
- Укидање свих непотребних набавки роба и услуга и смањење трошкова пословања.
1.2. Кадровска и организациона структура
Организациону структуру Јавног комуналног предузећа „ Белосавац“ чине три сектора:
1) Сектор за пројектовање, развој и инвестиције
2) Сектор оперативе
3) Сектор за финансијске, правне, кадровске и опште послове.
У склопу ових сектора послују пет службе и то у оквиру:
1) Сектора за пројектовање, развој и инвестиције послује:
1.1.) Служба за пројектовање развој и инвестиције која упошљава тренутно једног ижењера техничких наука.
2) Сектора оперативе послују три службе:
2.1.) Служба за техничку подршку која броји једног руководиоца службе, једног пословођу службе и седам радника.
2.2.) Служба за производњу која упошљава једног руководиоца службе, једног пословођу и четири радника.
2.3.) Техничко грађевинска служба, упошљава једног руководиоца службе, три пословође и двадесетчетири радника.
3) Сектора за финансијске, правне, кадровске и опште послове:
3.1.) Служба за финансијске, кадровске и опште послове која упошљава једног руководиоца службе и пет радника.
Укупно систематизовано 60 радних места од тога попуњено 40 радних места.
Рад је организован у две смене прва од 07:00 х до 15:00 х и друга од 15:00 х до 23:00 х (дежурна служба и портири ).
ИНФРАСТРУКТУРА ВОДОВОДНЕ И КАНАЛИЗАЦИОНЕ МРЕЖЕ У ОПШТИНИ ЖАГУБИЦА
Општина Жагубица простире се на територији од око 760 км2, обухвата 18 насеља, са око 12000 становника, што показује да је територија изузетно разуђена.
ВОДОВОДНЕ МРЕЖЕ
Комунална делатност снабдевање водом за пиће обавља се водоводном мрежом до мерног инструмента потрошача обухватајући и мерни инструмент, обавља се у 16 насеља.
Насеље Милатовац нема организовано водоснабдевање, већ се врши самостално, кроз издвојене водоводне системе за појединачна домаћинства или групе домаћинстава, из сопствених копаних бунара, са постојећих мањих извора и каптажа или израдом бушених бунара, а насеље Липе је практично угашено – нема мештана са сталним боравком.
У преосталих 16 насеља водоснабдевање је решено кроз два водоводна система "Белосавац" и "Крупајско врело" и кроз систем самосталних водоводних система, односно сеских водовода.
Водоводни систем "Белосавац" служи за водоснабдевање насеља Жагубица и Суви До и њиме газдује и управља ЈКП "Белосавац".Водом се снабдева са истоименог изворишта, одакле се вода препумпава директно у водоводну мрежу наведена два насеља и резервоар у Жагубици (Батаљонско брдо) запремине В=160м3. Урађен је елаборат о резервама воде и прибављено експлоатационо право за захватање воде са изворишта.Постоји водна и употребна дозвола.Дужина водоводне мреже је око 44 км (азбест и полиетилен).
Водоводни систем "Крупајско врело" обухвата насеља Сиге, Милановац, Крупаја и Близнак. Настао је обједињавањем 4 појединачна сеоска водовода, реконструкцијом и доградњом, односно увођењем новог изворишта - бунара на Крупајском врелу, одакле се вода потискује у заједнички резервоар "Бељаница" запремине В=75м3,дужина цевовода је 444м,Ф 125 (полиетилен) , а затим гравитационо допрема до насеља Милановац и Сиге, на једну страну,дужина цевовода је 3630м,Ф 90 (полиетилен) односно до насеља Крупаја на другу страну,дужина цевовода је 2038м,Ф 140 (полиетилен). Из новог резервоара "Крупаја" запремине В=2x25=50 м3 вода се једним делом дистрибуира до потрошача у насељу Крупаја, а другим делом потискује системом пумпи до насеља Близнак - односно до резервоара "Хилендар" запремине В=25м3 .У целом систему дограђен је неопходни резервоар „Кравља глава“ запремине В=10м3 и магистрални цевоводи,од резервоара „Крупаја“ до резервоара „Кравља глава“ у дужини од 1794м,Ф75 и Ф50 (полиетилен),од резервоара „Кравља глава“ до резервоара "Хилендар" у дужини од 1020м,Ф75 (полиетилен) и од резервоара "Хилендар" до постојећих резервоара „Селиште“ и „Беларека“ у дужини од 1934м,Ф75,Ф63 и Ф50 (полиетилен) док су постојећа разводна мрежа, постојећа изворишта и резервоари задржани и уклопљени у систем.
Постојећи резервоари имају следеће запремине: Сиге В=60м3, Милановац В=60м3,Крупаја В=70м3 и постојећи резервоари у насељу Близнак: „Селиште“ В=25м3 и „Беларека“ В=70м3.
Постојећа разводна мрежа има следеће дужине:Сиге око 4700м (полиетилен и азбест),Милановац око 3900м (полиетилен),Крупаја око 3700м (полиетилен) и Близнак око 6200м (полиетилен).
Одржавање овог система поверено је ЈКП "Белосавац".
Систем за водоснабдевање насеља Крепољин, настао је доградњом и реконструкцијом постојећег сеоског водовода. Реконструисан је водозахват и гравитациони дистрибутивни цевовод до постојећег резервоара "Студенац" запремине В=80м3 и „Врањ“ запремине В=80м3 , изграђен је нови резервоар "Венац" запремине В=2x100=200м3 на другом крају насеља и реконструисан главни дистрибутивни цевовод од резервоара “Студенац” до резервоара “Венац” – замењене су азбестне цеви и побољшано управљање водоводом.
Постојећа разводна мрежа има дужину око 17500м (полиетилен).
За засеок Равниште у оквиру насеља Крепољин изграђен је засебни водоводни систем који се састоји од бунара - црпне станице, резервоара „Измида“ запремине В=60м3, потисног цевовода и дистрибутивне разводне мреже у дужини од 3510м, Ф40,Ф50,Ф63 и Ф75 (полиетилен).
Водоводни систем Лазница настао је доградњом постојећег сеоког водовода у овом насељу, увођењем нових изворишта и поделом на две висинске зоне.Вода са бунара "Каменица" потискује се до резервоара - црпне станице "Ваља Мика". У исти резервоар допрема се и вода са истоименог изворишта у непосредној близини, и даље се према потреби вода потискује у резервоар "Лазница" запремине В=200м3, који служи за снабдевање више зоне, односно до прекидне коморе из које се вода допрема у нижу зону. Вода из старих постојећих каптажа и резервоара „Ваља Маре“ запремине В=80м3 допрема се до прекидне коморе, односно такође до доње зоне насеља.
Постојећа разводна мрежа има дужину око 36500м (полиетилен).
Водовод Селиште настао доградњом постојећег сеоског водовода, увођењем новог изворишта "Ваља Мори",где је изграђена каптажа и нешто ниже и ближе насељу резервоар запремине В=40м3 са црпном станицом, где се вода потискује у постојећи резервоар запремине В=25м3 и даље дистрибуира до потрошача.
Постојећа разводна мрежа има дужину око 4750м (полиетилен).
Сеоски водоводи насеља Рибаре и Изварица, од којих сваки појединачно садржи сопствену каптажу, резервоар и разводну мрежу (водовод Рибаре садржи и прекидну комору - подељен је на две висинске зоне).
Постојећа разводна мрежа у Рибару има дужину око 6500м (полиетилен).
Постојећа разводна мрежа у Изварици има дужину око 3800м (полиетилен).
Постојећи резервоар у Рибару је запремине В=70м3.
Постојећи резервоар у Изварици је запремине В=60м3.
Због недовољне количине воде на постојећим извориштима, дограђени су увођењем новог заједничког изворишта "Чудановац" одакле се вода новоизграђеним потисним цевоводима потискује до резервоара Рибаре и резервоара Изварица.
Дужина дограђеног система за ова два насеља износи 2154м, Ф40,Ф63,Ф75 и Ф90 (полиетилен).
Водовод насеља Вуковац је самостални сеоски водовод, има сопствено извориште - каптажу (или више изворишта), резервоар и разводну мрежу.
Дужина водоводне мреже је око 7500м (полиетилен) и резервоар запремине В=60м3.
Водоводом газдује МЗ тог насеља.Овај водовод изграђен је 80-тих година прошлог века.Не постоје одговарајуће дозволе за употребу ових објеката.
Водовод насеља Осаница је самостални сеоски водовод, има сопствено извориште - каптажу и разводну мрежу.
Дужина водоводне мреже је око 10000м (полиетилен) и нема резервоар већ само каптажу у клисури Осаничке реке.
Водоводом газдује МЗ тог насеља.Овај водовод изграђен је 80-тих година прошлог века.Не постоје одговарајуће дозволе за употребу ових објеката.
Водовод насеља Јошаница је самостални сеоски водовод, има сопствено извориште - каптажу (или више изворишта), резервоар и разводну мрежу.
Дужина водоводне мреже је око 7600м (полиетилен) и резервоар запремине В=60м3.
Водоводом газдује МЗ тог насеља.Овај водовод изграђен је 80-тих година прошлог века.Не постоје одговарајуће дозволе за употребу ових објеката.
Урађен је Генерални пројекат водоснабдевања насеља општине Жагубица (од стране ВП "Велика Морава" Београд, 2006. године као и допуна овог пројекта од стране РГФ Београд- департман за хидрогеологију, који дају смернице о томе како решити проблеме у водоснабдевању, могућности и капацитете изворишта, начин груписања и обједињавања у водоводне системе и сл).
Са циљем да се превазиђу проблеми у водоснабдевању више насеља тзв. Горње реке, односно насеља Жагубица, Суви До, Изварица, Рибаре, Осаница, Јошаница, Вуковац, Милатовац, Селиште и Лазница, започете су активности на изради пројекта реконструкције и доградње водоводног система "Белосавац", којим се планира проширење система који тренутно обухвата насеља Жагубица и Суви До и на сва остала побројана насеља, односно обједињавање постојећег водоводног система "Белосавац" са водоводним системима насеља Рибаре - Изварица, Лазница, Селиште, Вуковац, Јошаница и Осаница, као и доградња водоводног система за насеље Милатовац, као деловима-подсистемима будућег, јединственог, водоводног система "Белосавац".
Тиме ће се омогућити обезбеђивање додатних, недостајућих количина воде са изворишта "Белосавац" у Жагубици и постизање веће сигурности у водоснабдевању, за сва побројана насеља, имајући у виду издашност и квалитет воде на поменутом изворишту, задржавајући при томе сва постојећа изворишта која имају воду одговарајућег квалитета за водоснабдевање.
Обједињавање више независних система подразумева доградњу - изградњу нових објеката, као што су резервоари, дистрибутивне мреже и објекти, али и реконструкцију постојећих објеката - резервоара, црпних станица, дистрибутивних мрежа (нпр. замена азбестних цевовода) и сл.
КАНАЛИЗАЦИОНЕ МРЕЖЕ
Канализациона мрежа делимично постоји у три насеља општине Жагубица: Жагубица, Лазница и Крепољин.
Преостала насеља општине Жагубица, за сада, немају канализациону мрежу.
Дужина канализационе мреже у насељу Жагубица износи око:
6.138,00 м фекална и 1.457,00 м кишна.
Дужина канализационе мреже у насељу Лазница износи око:
4.375,00 м фекална и 405,00 м кишна.
Дужина канализационе мреже у насељу Крепољин износи око:
934,00 м фекална и 515,00 м кишна.
Систем за пречишћавање отпадних вода је у фази изградње на локацији Жабар у насељу Жагубица. ЈКП БЕЛОСАВАЦ ЖАГУБИЦА